
- Startsida
- Naturum Fjärås Bräcka
- På gång
- Bussturer till Onsala rymdobservatorium
- Busstur till Onsala rymdobservatorium i oktober
Busstur till Onsala rymdobservatorium i oktober
Du kan åka på guidade bussturer till Onsala rymdobservatorium 18 oktober.
Biljetterna släpps fredagen 9/10 klockan 12 och finns endast att köpa digitalt längre ner på denna sida.
Biljetter
- 325 kronor för vuxen inklusive serviceavgift.
- 125 kronor för barn till och med 15 år inklusive serviceavgift.
- Ledsagare åker med gratis.
- Köpt biljett återbetalas endast vid inställt evenemang.
- Köpt biljett går inte att byta till annan avgång.
- Max 8 biljetter kan köpas per bokning.
På Onsala rymdobservatorium möter du teleskop och annat som används för forskning om både universum och vår egen planet jorden. Under besöket kommer du nära teleskopen och får träffa forskare från Chalmers.
Evenemanget ingår i den globala festivalen 100 timmar astronomi (iau.org) Länk till annan webbplats. som koordineras av Internationella astronomiska unionen (IAU). Världens planetarier firar hundraårsjubileum och det finns ett planetarium på besök i utställningshallen som en del av festligheterna. På plats finns även Marie Rådbo, författare och en av Sveriges mest kända astronomer.
Avgångar
Bussturerna avgår från hållplats Kungsmässan utanför kulturhuset Fyren, gör ett stopp vid Iseråsskolan i Onsala för att hämta upp resenärer och går sedan ut till Råö.
Du bör vara på plats 10 minuter innan avgång.
- 10.00 Kungsbacka - cirka 10.20 busshållplats Iseråsskolan - Onsala rymdobservatorium.
- 11.30 Kungsbacka - cirka 11.50 busshållplats Iseråsskolan - Onsala rymdobservatorium.
- 13.30 Kungsbacka - cirka 13.50 busshållplats Iseråsskolan - Onsala rymdobservatorium.
Du vistas cirka 2 timmar ute på rymdobservatoriet.
Det går inte att komma in på området med privat transport. Telefonerna måste vara avstängda inne på området.
Om du är rörelsehindrad och i behov av egen bil, måste du ansluta till bussen och köra efter bussen.

